  • Mfr # ED23B020
  • Zoro # G1900211
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
ED2
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ED23B020
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/ED
Width
3 in
Depth
4 in
Height
6.34 in
Min. Wire Size
12 AWG (Al), 14 AWG (Cu)
Max. Wire Size
10 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
ED2
Amps
20A
Number of Poles
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
10kA at 240V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
SB Switchboards, Sentron Panelboards
High Amp Trip Setting
20 A
Standards
HACR Rated, UL Listed
Low Amp Trip Setting
20 A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 20 A Amps, AC Voltage Rating 240V AC, Max. AIR Rating 10kA at 240V AC, For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards, Series ED2, High Amp Trip Setting 20 A, Low Amp Trip Setting 20 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 125A/ED, Circuit Breaker Mounting Style Lug In Panelboard