  • Mfr # ED41B040
  • Zoro # G6678777
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
ED4
Number of Poles
1
AC Voltage Rating
120/277V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ED41B040
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Frame Size
125A/ED
Width
1 in
Depth
4 in
Height
6.34 in
Min. Wire Size
10 AWG
Max. Wire Size
4 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
ED4
Amps
40A
Number of Poles
AC Voltage Rating
120/277V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
22kA at 277V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
Any
DC Voltage Rating
125V DC
Standards
IEC Certified, UL Listed
Low Amp Trip Setting
40 A
For Use With
SB Switchboards, Sentron Panelboards
High Amp Trip Setting
40 A
Description
Molded Case Circuit Breaker, 40 A Amps, AC Voltage Rating 120/277V AC, Max. AIR Rating 22kA at 277V AC, For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards, Series ED4, High Amp Trip Setting 40 A, Low Amp Trip Setting 40 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, DC Voltage Rating 125V DC, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Single, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection Any, Frame Size 125A/ED, Circuit Breaker Mounting Style Lug In Panelboard