  • Mfr # HED43B100
  • Zoro # G2256782
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
HED4
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
480V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HED43B100
Country of Origin
United States
Dimensions
Frame Size
125A/ED
Width
3 in
Depth
4 in
Height
6.34 in
Min. Wire Size
10 AWG
Max. Wire Size
1/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
HED4
Amps
100A
Number of Poles
AC Voltage Rating
480V AC
Circuit Breaker Type
High Interrupting
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Bolt On
Max. AIR Rating
42kA at 480V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
Standards
HACR Rated, UL Listed
High Amp Trip Setting
100 A
Low Amp Trip Setting
100 A
For Use With
SB Switchboards, Sentron Panelboards
Description
Molded Case Circuit Breaker, 100 A Amps, AC Voltage Rating 480V AC, Max. AIR Rating 42kA at 480V AC, For Use With SB Switchboards, Sentron Panelboards, Series HED4, High Amp Trip Setting 100 A, Low Amp Trip Setting 100 A, Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Load Side Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 125A/ED