  • Mfr # 22CUD32AD
  • Zoro # G6371321
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
22CUD32AD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
NEMA Size
0
Overall Width
10.5 in
Overall Depth
3.92 in
Overall Height
7.69 in
Details
Item
NEMA Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NO
Coil Voltage
208V AC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
1
Standards
CSA 22.2 No.14, NEMA ICS 2, UL 508
Overload Protection Type
Electronic
Mounting Postion
Vertical
Minimum Overload Relay Current Setting
5.5 A
Auxiliary Contact Module Capacity
8
Starter Style
NEMA
Trip Class
5/10/20/30
Phase
Three
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Maximum Overload Relay Current Setting
22 A
Series
FVR
Mounting Style
Surface
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
0 hp
Frequency
60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
3 hp
Current AC
18 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
5 hp
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Maximum Voltage Rating
600V AC
Response Time
10 to 24 msec (OFF-Delay Time), 19 to 29 msec (ON-Delay Time)
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Mechanical Operating Durability
Description
NEMA Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 22 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 5.5 A, Trip Class 5/10/20/30, Series FVR, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 1, Phase Three, Mounting Style Surface, Auxiliary Contact Form 1NO, Starter Style NEMA, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 600V AC, Coil Voltage 208V AC, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 0 hp