  • Mfr # 3RT2518-2AK60
  • Zoro # G615303050
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Full Load Current - Inductive
16 A
Coil Voltage
110/120V AC
Series
3RT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RT2518-2AK60
Country of Origin
Germany
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Number of Poles
4
Terminal Connection Type
Spring Type
Full Load Current - Inductive
16 A
Coil Voltage
110/120V AC
Series
3RT
Description
power contactor, AC-3, 16 A, 7.5 kW / 400 V, 4-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, main contacts: 2 NO + 2 NC, spring-loaded terminal, size: S00