  • Mfr # 3RT2024-1AN60
  • Zoro # G715303370
Screw
Phase
3
Coil Voltage
220V AC
Series
3RT
Full Load Current - Inductive
12 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2024-1AN60
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Terminal Connection Type
Screw
Phase
3
Coil Voltage
220V AC
Series
3RT
Full Load Current - Inductive
12 A
Number of Poles
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 12 A, 5.5 kW / 400 V, 3-pole, 200 V AC, 50 Hz / 200-220 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S0