  • Mfr # 3RT2026-2AK60-1AA0
  • Zoro # G415998661
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2026-2AK60-1AA0
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Spring Type
Number of Auxillary Contacts
2
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 25 A, 11 kW / 400 V, 3-pole, 110 V AC, 50 Hz / 120 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, spring-loaded terminal, size: S0, upright mounting position