  • Mfr # 3RT2035-1AR60
  • Zoro # G215303733
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Poles
3
Phase
3
Full Load Current - Inductive
41 A
Coil Voltage
400V/440V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2035-1AR60
Terminal Connection Type
Screw Clamp
Number of Poles
Phase
Full Load Current - Inductive
41 A
Coil Voltage
400V/440V AC
Series
3RT
Item
Definite Purpose Contactor
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 41 A, 18.5 kW / 400 V, 3-pole, 400 V AC, 50 Hz / 400-440 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2