  • Mfr # 3RT2035-3AP60
  • Zoro # G415303755
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3RT2035-3AP60
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 41 A, 18.5 kW / 400 V, 3-pole, 220 V AC, 50 Hz / 240 V, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, main circuit: screw terminal, control and auxiliary circuit: spring-loaded terminal, size: S2