  • Mfr # 3RT2038-1AV60
  • Zoro # G915304443
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
3RT2038-1AV60
Details
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Terminal Connection Type
Screw
Number of Auxillary Contacts
2
Description
power contactor, AC-3e/AC-3, 80 A, 37 kW / 400 V, 3-pole, 480 V AC, 60 Hz, auxiliary contacts: 1 NO + 1 NC, screw terminal, size: S2