  • Mfr # 3TX7144-4E3
  • Zoro # G8524102
/ea
Key Features
Item - Relay
Relay Socket
Electrical Connection - Relay Socket
Screw
Color
White
Contact Form
3PDT
Status Indicator
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3TX7144-4E3
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
1.44 in
Width
1.5 in
Height
1.47 in
Details
Item - Relay
Relay Socket
Screw
Color
White
Contact Form
3PDT
Status Indicator
None
Number of Pins
11
Socket Type
Standard, Finger Safe
Item
Electrical Connection
Screw Clamp
Compatible Relays
3TX71 Series
Base Style
Octal
Mounting Style
Surface
Current Rating
16 A
Series
3TX71 Series
Description
Relay Socket, Base Style Octal, Contact Form 3PDT, Current Rating 16 A, Electrical Connection Screw Clamp, Number of Pins 11, Socket Type Standard, Finger Safe, Mounting Style Surface, Color White, Compatible Relays 3TX71 Series, Depth 1.44 in, Height 1.47 in, Series 3TX71 Series, Status Indicator None, Width 1.5 in