  • Mfr # 3RM12072AA04
  • Zoro # G6197624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Quick Connect
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3RM12072AA04
Country of Origin
Germany
Dimensions
Overall Width
0.89 in
Overall Height
3.94 in
Overall Depth
5.57 in
Details
Item
Compact Magnetic Motor Starter
Auxiliary Contact Form
1NC/1NO
Coil Voltage
24V DC
Number of Poles
3
Reversing Capability
Reversing
Terminal Connection Type
Quick Connect
Number of Auxillary Contacts
2
Standards
CCC, CE, CSA, EAC, RCM, UL Listed
Accessory Group
Auxiliary Contacts, Manual Starter Accessory
Features
Spring Loaded Connection
Starter Style
IEC
Maximum Voltage Rating
500V
Response Time
60 to 90 msec
IP Rating
IP20
Minimum Overload Relay Current Setting
1.6 A
Maximum Operating Temperature
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
1 1/2 hp
Resistance Properties
Shock Resistant, Vibration Resistant
Overload Protection Type
Electronic
Includes Pilot Light
Yes
Frequency
50/60 Hz
Current AC
7:00 AM
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1/4 hp
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Series
3RM1
Mechanical Operating Durability
Maximum Overload Relay Current Setting
6.1 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
3 hp
Mounting Style
DIN Rail
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
1 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
1/2 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Trip Class
10A
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
Includes Auxiliary Contacts
Yes
Description
Compact Magnetic Motor Starter, Includes Auxiliary Contacts Yes, Maximum Overload Relay Current Setting 6.1 A, Overload Protection Type Electronic, Minimum Overload Relay Current Setting 1.6 A, Trip Class 10A, Series 3RM1, Number of Poles 3, Number of Auxillary Contacts 2, Mounting Style DIN Rail, Auxiliary Contact Form 1NO/1NC, Starter Style IEC, Reversing Capability Reversing, Maximum Voltage Rating 500V, Coil Voltage 24V DC, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 1 1/2 hp