  • Mfr # 7.8MR16/PER/930/S10/DIM/EC/12V 10/1FB
  • Zoro # G8299569
/ea
Key Features
Voltage
12V AC
Watts
7.8 W
Bulb Base Type
2-Pin (GU5.3)
Bulb Shape
MR16
Bulb Housing
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
7.8MR16/PER/930/S10/DIM/EC/12V 10/1FB
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 5/6 in
Length
1 5/6 in
Bulb Dia.
2 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
5 yr
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
12V AC
Watts
7.8 W
Bulb Base Type
2-Pin (GU5.3)
Bulb Shape
MR16
Bulb Housing
Aluminum
Color Temperature
3000K
Dimmable
Yes
Lumens
480 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Green Certification or Other Recognition
ENERGY STAR(R) Certified and UL Energy Efficiency Certified
Three-Way
No
For Enclosed Fixtures
Yes
Light Color
White
Bulb Start Type
Electronic
Standards
RoHS Compliant
Wattage Equivalency
35W INC
Bulb Beam Angle
10 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Indoor/Outdoor Usage
Indoor Only
High Output
No
Color Rendering Index
95
Shatter-Resistant
Bulb Finish
Clear
Rough Service
Bulb Designation
Energy Star Compliant
Bulb Primary Application
Track Lighting
Bulb Operating Temp. Range
-20 Degrees to 45 Degrees C
Light Distribution
Spot
Color Selectable
Lumen Selectable
Amps
720 mA
Incandescent Wattage Equivalency
35 W