  • Mfr # EZS11W914X3A6A8AC10E15A
  • Zoro # G015821185
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Width
8 in
Includes
Alarm Flasher, Control Alarm Breaker, Digital Pump Contoller, Locking Latch, Pump Circuit Breaker
Number of Pumps Controlled
1
Overall Height
10 in
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EZS11W914X3A6A8AC10E15A
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
8 in
Overall Height
10 in
Overall Depth
4 in
Details
Includes
Number of Pumps Controlled
1
Item
Control Panel
Phase
Single
Includes Status Indicator Lights
Status Indicator Lights Included
Connectivity
Auxiliary Contacts
Intrinsic Safety
Not Specified Intrinsically Safe
Product Type
Control Panel
Alerts Indicated
High Water
Number of Switches Included
0
Locking Style
Padlockable
Dosing Schedule
Demand Dose, Timed Dose
Rated Voltage
120V AC
Includes HOA Switch
HOA Switch Included
Series
EZ
NEMA Enclosure Rating
4X
Enclosure Material
Thermoplastic
Location
Indoor/Outdoor
Alert Output
Audio, Visual
Includes Reversing
Non-Reversing
Current
7 to 15 A