  • Mfr # 20PMUWOP
  • Zoro # G1995589
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Amps
13 A
Body Material
PVC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
20PMUWOP
Country of Origin
United States
Dimensions
Tether Length Min.-Max.
3-1/2" to 24"
Float Dia. (In.)
3-1/16
Length
3-9/16"
Float Switch Cord Length
20 ft.
Height
Float Length (In.)
Float Length
3 5/8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Float Dia.
3 1/16 in
Maximum Tether Length
24 in
Minimum Tether Length
3 1/2 in
Cord Length
20 ft
Tether Length - Maximum
24 in
Tether Length - Minimum
3 1/2 in
Float Diameter
3 1/8 in
Details
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Item
Float Switch
Amps
13 A
Body Material
PVC
Electrical Connection - Pumps
Wire Leads
Max. Water Level Adjustment
36
Control Range
Adjustable
Type
Wide Angle
Compliance
UL, CSA
Float Material
Series
PumpMaster
Operation
NC
Mounts
Hose Clamp
Float Switch Off Point
45 Degrees Below Horizontal
Float Switch Float Material
Float Switch Contact Form
Normally Closed
Agency Compliance
CSA, UL
Connection
Wire Leads
Max. Pressure (PSI)
20
Wire Gauge
16
Max. Liquid Temp.
140 Degrees F
Min. Water Level Adjustment
7
Float Switch On Point
45 Degrees Above Horizontal
Mounting Bracket Material
ABS/Stainless Steel
For Use With
Pumps Up to 13A
Pumping Range Min./Max.
7 to 36
Wire Lead
SJOW
Turns Off At
45 Degrees Below
Electrical Connection (Pumps)
Includes
Pipe Clamp
Contact Form
Normally Closed
Standards
CSA, UL Listed
Electrical Connection
2-Conductor Wire Leads
Switch Actuation
Rated Voltage
Off Point
45 Degrees Above Horizontal
Contact Default
On Point
45 Degrees Below Horizontal
NEC Cord Designation
SJOW
Electric Load Current - Minimum
100 mA @ 120V AC, 100 mA @ 250V AC
Compatible Pump Type
Sewage Pump, Sump Pump
Liquid Temperature - Maximum
140 Degrees F
Compatible Manufacturer Part Number
20PMUWOP
Electric Load Current - Maximum
13 A @ 125V AC, 13 A @ 250V AC
Counterweight Type
No Counterweight
Starting Current - Maximum
78 A
Actuation Method
Mechanically-Activated
Running Current - Maximum
13 A