  • Mfr # 3I-3021-18ME
  • Zoro # G5550997
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Lifetime Warranty
Material
Plastic
Features
Handle Style - Protective Cases
Folding, Telescoping
Foam Material
None
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3I-3021-18ME
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Depth
18 in
Overall Depth
18 7/8 in
Overall Width
23 1/2 in
Inside Width
21 in
Overall Length
33 in
Lid Depth
2 in
Inside Length
30 in
Bottom Depth
16 in
Details
Includes
Lifetime Warranty
Color
Green
Material
Plastic
Features
Folding, Telescoping
Foam Material
None
Number of Latches
7
Water and Air Tight O-Ring
IP67
Max. Temp. Rating
180 Degrees F
Min. Temp. Rating
-60 Degrees F
Mfr. Series
I Series
Item
Protective Case
ESD Conductive
No
Case Type
Rolling Case
Handle Style
Latch
Trigger Release Latch System
Weight
29 lb
Number of Padlock Holes
5
Includes Foam
No
Volume Capacity
6.56 cu ft
Number of Wheels
2
Wheel Type
Rigid
Load Capacity
50 lb
Standards
MIL-STD 810G, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Finish
Unfinished
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Resistant To
Corrosion, Dust, Fungus, Impact, Solvents, UV, Water
Weight Capacity
50 lb
Caster Type
Rigid
Electrostatic Discharge
Not Electrostatic Discharge Conductive
Minimum Operating Temperature
-60 Degrees F
Series
I Series
Includes Foam Insert
Foam Insert Not Included
Closure Type
Latches
Mobility
Mobile
IP/NEMA Rating
IP67
Pressure Valve Type
Automatic
Foam Design
No Foam
Description
Protective Case, Bottom Depth 16 in, Closure Type Latches, Color Green, Electrostatic Discharge Not Electrostatic Discharge Conductive, Foam Design No Foam, Handle Style Folding, Telescoping, Includes Foam Insert Foam Insert Not Included, Inside Depth 18 in, Inside Length 30 in, Inside Width 21 in, Lid Depth 2 in, Material Plastic, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Minimum Operating Temperature -60 Degrees F, Number of Latches 7, Number of Wheels 2, Overall Depth 18 7/8 in