  • Mfr # HAR-AREC-48X84-DOU-K458
  • Zoro # G116176399
Width
45 in
Length
84 in
Tabletop Color
Ivory
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HAR-AREC-48X84-DOU-K458
Width
45 in
Length
84 in
Top Thickness
1 in
Size
7 ft x 4 ft
Tabletop Color
Ivory
Finish
Lakeland salt
Base Finish
Silver
Base Color
Silver
Description
Skutchi Designs Inc. literally "brings people to the table" with our Harmony Conference Series tables. These tables are built to impress with a variety of sizes, shapes, laminates to make them as utile as they are stylish. Bring a new level of flair and quality to your staff or board meetings, and showcase the best your business has to offer to new and existing clients with this elegant conference table solution. The Harmony Conference Table Series offers this 6-person arc rectangle shaped conference table. It measures approximately 7' in length, 4' in overall width, and the overall height is 29.5". It can comfortably seat up to six people depending upon the chairs you pick. Our Harmony Series features modern conference tables designed to look sleek and stylish for any meeting room, or even breakroom. This conference table is the perfect representation of modern simplicity. It's helpful to have a large clean-lined office table in a space where everyone can gather around and review goals and objectives. Get rid of excess wires by adding a data/electrical module to your conference table. Featuring 2 power outlets, 1 USB-A, 1 USB-C ports, 1 data port, and 1 HDMI port those electrical units will help streamline your meeting room setup. Because our conference tables are commercial-grade and constructed from eco-friendly materials, they make them one of our top-selling products. We use the highest quality materials for our Harmony Conference Series tables.Sturdy steel frame and durable scratch-resistant wood-look top provides style and stability. This modern conference table is built to last and is sturdy enough to hold all of your items. Our Harmony Conference Series tables are easy to assemble. Clear assembly instructions are included in the package.