  • Mfr # CDQ2A32-20DZ
  • Zoro # G4397850
/ea
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Compact
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Rod Thread Size
M8 x 1.25
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CDQ2A32-20DZ
Country of Origin
China
Dimensions
Rod Thread Size
M8 x 1.25
Overall Width
49.5 mm
Overall Height
45 mm
Inlet Size
1/8 in
Retracted Length
30 mm
Stroke Length
20 mm
Bore Diameter
32 mm
Extended Length
50 mm
Rod Diameter
16 mm
Details
Item
Compact Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Compact
Piston Material
Cushion Type
None
Standards
RoHS Compliant
Piston Rod Material
Carbon Steel
Spring Extension Force
90.37 lb
Weight
241 g
For Fluid Type
Air
Number of Rods
Single Rod
Series
CQ2
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Mounting Orientation
Horizontal
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Rod Gender
Female
Inlet Gender
Female
System of Measurement
Metric
Piston Material Finish
Chromate Coated
Air Inlet Type
Rc
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Body Material Finish
Anodized
Lead Wire Type
No Lead Wire
Cylinder Repair
Non-Repairable
Rod Rotation
Rotating Rod
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Description
Compact Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Compact, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Tapped Hole, Bore Diameter 32 mm, Cushion Type None, Stroke Length 20 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type Rc, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front