  • Mfr # CD55B32-20M
  • Zoro # G213345131
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
19 mm
Cylinder Type
Compact
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CD55B32-20M
Country of Origin
China
Dimensions
Rod Thread Length
19 mm
Rod Thread Size
M10 x 1.25
Overall Width
46 mm
Bore Diameter
32 mm
Overall Height
46 mm
Stroke Length
20 mm
Inlet Size
1/8 in
Rod Diameter
16 mm
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Compact Cylinder
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Compact
Piston Rod Material
Carbon Steel
Cushion Type
Rubber Cushion
Standards
ISO 21287, ISO 6431, RoHS Compliant
Piston Material
For Fluid Type
Air
Cylinder Repair
Non-Repairable
Rod Rotation
Rotating Rod
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Air Inlet Type
G
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Weight
0.32 kg
Series
C55
System of Measurement
Metric
Air Inlet Center to Center Distance
44.5 mm
Lead Wire Type
No Lead Wire
Rod Gender
Male
Inlet Gender
Female
Body Material Finish
Anodized
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Piston Material Finish
Chromate Coated
Description
Compact Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Compact, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Tapped Hole, Through Hole, Bore Diameter 32 mm, Cushion Type Rubber Cushion, Stroke Length 20 mm, Inlet Size 1/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated