  • Mfr # C96SDB80-100C
  • Zoro # G113344623
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
40 mm
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C96SDB80-100C
Country of Origin
Japan
Dimensions
Rod Thread Length
40 mm
Rod Thread Size
M20 x 1..5
Stroke Length
100 mm
Inlet Size
3/8 in
Rod Diameter
25 mm
Bore Diameter
80 mm
Overall Width
99 mm
Overall Height
99 mm
Details
Item
Tie Rod Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Tie Rod
Tie Rod Material
Carbon Steel
Cushion Type
Air Cushion, Bumpers
Piston Material
Piston Rod Material
Carbon Steel
Standards
ISO 15552, RoHS Compliant
Inlet Gender
Female
Weight
2.32 kg
Series
C96
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Rod Gender
Male
For Fluid Type
Air
Cylinder Repair
Non-Repairable
Lead Wire Type
No Lead Wire
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Air Inlet Type
G
Number of Rods
Single Rod
Maximum Operating Pressure
145 MPa
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Rod Rotation
Rotating Rod
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
System of Measurement
Metric
Minimum Operating Pressure
7.25 MPa
Air Inlet Center to Center Distance
196 mm
Description
Tie Rod Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Tie Rod, Cylinder Repair Non-Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Tapped Hole, Bore Diameter 80 mm, Cushion Type Air Cushion, Bumpers, Stroke Length 100 mm, Inlet Size 3/8 in, Air Inlet Type G, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Metric, Mounting Location Front, Tie Rod Material Carbon Steel, Body Material Grade Not Applicable