  • Mfr # CXSJL10-10
  • Zoro # G4400319
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Bore Dia.
10mm
Max. Pressure
0.7 MPa
Body Material
Aluminum
Rod Dia.
6mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CXSJL10-10
Country of Origin
Japan
Dimensions
Bore Dia.
10mm
Rod Dia.
6mm
Port Size
M5 x 0.8
Overall Height
42 mm
Overall Width
15 mm
Bore Diameter
10 mm
Inlet Size
M5 x 0.8
Rod Diameter
6 mm
Stroke Length
10 mm
Extended Length
76 mm
Retracted Length
66 mm
Air Inlet Size
Details
Item
Dual Piston Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
0.7 MPa
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Compact
Magnetic Piston
Magnetic Piston
Stroke
10mm
Mount
Basic
Cushion Type
None
Standards
RoHS Compliant
Piston Rod Material
Carbon Steel
Piston Material
Single Acting/Double Acting
Weight
0.1 kg
Maximum Operating Pressure
101.53 psi
Number of Rods
Double Rod
Air Inlet Center to Center Distance
18 mm
Minimum Operating Pressure
0.1 MPa
Piston Material Finish
Chromate Coated
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees C
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Air
Mounting Orientation
Horizontal, Vertical
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Actuation Type
Spring Extend, Spring Retract
Series
CXSJ
Body Material Grade
A6063S-T5
Cylinder Stroke
10 mm