  • Mfr # CXSM32-50
  • Zoro # G4402023
Double Acting
Bore Dia.
32mm
Max. Pressure
0.7 MPa
Body Material
Aluminum
Rod Dia.
16mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CXSM32-50
Dimensions
Bore Dia.
32mm
Rod Dia.
16mm
Port Size
Rc 1/8
Stroke Length
50 mm
Overall Width
38 mm
Retracted Length
162 mm
Extended Length
212 mm
Bore Diameter
32 mm
Rod Diameter
16 mm
Overall Height
98 mm
Inlet Size
1/8 in
Air Inlet Size
45665
Double Acting
Max. Pressure
0.7 MPa
Magnetic Piston
Stroke
50mm
Mount
Basic
Single Acting/Double Acting
Minimum Operating Pressure
0.05 MPa
Weight
1.49 kg
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Air Inlet Type
RC
Maximum Operating Pressure
101.53 psi
Air Inlet Center to Center Distance
50 mm
Body Material Grade
A6063S-T5
Body Material Finish
Hard Anodized
Cylinder Stroke
50 mm