  • Mfr # CXSM32TN-50
  • Zoro # G4401107
Double Acting
Bore Dia.
32mm
Max. Pressure
0.7 MPa
Body Material
Aluminum
Rod Dia.
16mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CXSM32TN-50
Dimensions
Bore Dia.
32mm
Rod Dia.
16mm
Port Size
1/8" NPT
Overall Height
98 mm
Overall Width
38 mm
Stroke Length
50 mm
Extended Length
212 mm
Retracted Length
162 mm
Inlet Size
1/8 in
Bore Diameter
32 mm
Rod Diameter
16 mm
Air Inlet Size
45665
Double Acting
Max. Pressure
0.7 MPa
Magnetic Piston
Stroke
50mm
Mount
Basic
None
Single Acting/Double Acting
Piston Material
Weight
1.49 kg
Minimum Operating Pressure
0.05 MPa
Air Inlet Center to Center Distance
50 mm
Double Rod
Air Inlet Type
1/8 in NPT
Maximum Operating Pressure
101.53 psi
Metric
Body Material Finish
Hard Anodized
Cylinder Stroke
50 mm