  • Mfr # VHK3A-10F-10F
  • Zoro # G615212888
/ea
Key Features
Series
VHK
Overall Height
46 mm
Overall Length
61 mm
Overall Width
22 mm
Body Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VHK3A-10F-10F
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height
46 mm
Overall Length
61 mm
Overall Width
22 mm
Valve Port Connection Size
10 mm
Exhaust Port Connection Size
10 mm
Details
Item
Finger valve
Series
VHK
Body Material
Aluminum
Seal Material
Buna-N
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees C
Standards
RoHS Compliant
Actuator Color
Blue
Body Style
Side-Ported
For Media
Air
Number of Ports
3
Vacuum Rating
Vacuum Operable
Coefficient of Volume (Cv)
0.16
Actuator Type
Knob
Operating Pressure - Maximum
1 MPa
Valve Type
Poppet
Operating Temperature - Maximum
60 Degrees C
Description
Finger valve, Body Material Aluminum, Overall Length 61 mm, Overall Height 46 mm, Overall Width 22 mm, Series VHK