  • Mfr # VHK3A-12F-12F
  • Zoro # G115213088
/ea
Key Features
Series
VHK
Overall Height
46 mm
Overall Length
63 mm
Overall Width
22 mm
Body Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
VHK3A-12F-12F
Country of Origin
Japan
Dimensions
Overall Height
46 mm
Overall Length
63 mm
Overall Width
22 mm
Exhaust Port Connection Size
12 mm
Valve Port Connection Size
12 mm
Details
Item
Finger valve
Series
VHK
Body Material
Aluminum
Seal Material
Buna-N
Actuator Type
Knob
Operating Temperature - Maximum
60 Degrees C
Number of Ports
3
Coefficient of Volume (Cv)
0.16
Valve Type
Poppet
Body Style
Side-Ported
Vacuum Rating
Vacuum Operable
Operating Temperature - Minimum
0 Degrees C
For Media
Air
Actuator Color
Blue
Standards
RoHS Compliant
Operating Pressure - Maximum
1 MPa
Description
Finger valve, Body Material Aluminum, Overall Length 63 mm, Overall Height 46 mm, Overall Width 22 mm, Series VHK