  • Mfr # MRHQ16D-180S-N
  • Zoro # G814534095
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Open Width
20.9 mm
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Overall Height
130 mm
Minimum Operating Pressure
36 psi
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MRHQ16D-180S-N
Country of Origin
Japan
Dimensions
Open Width
20.9 mm
Overall Height
130 mm
Overall Width
50 mm
Overall Length
50 mm
Stroke Length
6 mm
Bore Diameter
16 mm
Details
Item
Parallel Gripper
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Minimum Operating Pressure
36 psi
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Body Material Finish
Anodized
Body Material
Aluminum
Maximum Operating Pressure
101 psi
Series
MRHQ
Repeatability
+/-0.01 mm
System of Measurement
Metric
Weight
1.5 lb
Actuator Style
Vane
Description
Parallel Gripper, Series MRHQ, Open Width 20.9 mm, Stroke Length 6 mm, Maximum Operating Pressure 101 psi, Minimum Operating Pressure 36 psi, Overall Length 50 mm, Overall Width 50 mm, Overall Height 130 mm, Body Material Aluminum, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Weight 1.5 lb, Body Material Finish Anodized, System of Measurement Metric, Repeatability +/-0.01 mm