  • Mfr # MGPM32-75AZ
  • Zoro # G4405401
Double Acting
Max. Pressure
1 MPa
Body Material
Aluminum Alloy
Rod Dia.
14mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MGPM32-75AZ
Country of Origin
China
Dimensions
Bore Dia.
32mm
Rod Dia.
14mm
Port Size
Bore 12-16: M5x0.8; Bore 20-100: Rc
Overall Width
44 mm
Overall Height
112 mm
Stroke Length
75 mm
Bore Diameter
32 mm
Air Inlet Size
45665
Details
Item
Guided Cylinder
Cylinder Action
Double Acting
Max. Pressure
1 MPa
Body Material
Aluminum Alloy
Cylinder Type
Compact
Stroke
75mm
Mount
Basic
Cushion Type
Air Cushion
Single Acting/Double Acting
Standards
RoHS Compliant
Body Material Finish
Hard Anodized
Body Material Grade
A6063S-T5
Cylinder Stroke
75 mm
Port Location
Side Ported, Top Ported
Bearing Type
Slide Bearing
Maximum Operating Pressure
145 psi