  • Mfr # MXQ12-75AS
  • Zoro # G7316176
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Includes
Adjuster At Forwarding End/Rubber Stopper, Recirculating Bearings
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fits Brand
SMC
Series
MXQ
Repeatability
+0.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MXQ12-75AS
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Bore Diameter
12 mm
Details
Item
Slide Table
For Use With Mfr. Model Number
MXQ12-75AS
Includes
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Fits Brand
SMC
Series
MXQ
Repeatability
+0.1 mm
Accuracy
+0.1 mm
System of Measurement
Metric
Thrust Force @ 100 psi
158 N
Maximum Stroke
75 mm
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Actuation Time
0.15 sec
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
Maximum Actuation Time
1.5 sec
Minimum Operating Pressure
21.7 psi
Maximum Operating Pressure
100 psi
Seal Material
Buna-N
Description
Slide Table, Maximum Stroke 75 mm, Cylinder Bore Diameter 12 mm, Series MXQ, Thrust Force @ 100 psi 158 N, Minimum Actuation Time 0.15 sec, Maximum Operating Pressure 100 psi, Minimum Operating Pressure 21.7 psi, Seal Material Buna-N, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature 14 Degrees F, Accuracy +0.1 mm, Repeatability +0.1 mm, Maximum Actuation Time 1.5 sec, System of Measurement Metric