  • Mfr # KQ2LF12-02A
  • Zoro # G5001875
/ea
Key Features
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x FBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Tube Size
12mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KQ2LF12-02A
Country of Origin
Singapore
Dimensions
Tube Size
12mm
Pipe Size
1/4 in
Hex Head Size
17 mm
Overall Length
28 11/16 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side B Pipe Size
1/4 in
Fitting Side 2 Pipe Size
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Thread Size
1/4"
Details
Item
Push-Fit Elbow Fitting
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x FBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Standards
JIS B0203, RoHS
Temp. Range
23 Degrees to 140 Degrees F
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fittings Sub-Category
Elbows
Body Material
Polybutylene Terephthalate
Color
White
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Side B Connection Type
FBSPT
Release Type
Button
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Fitting Material
Brass
Compatible Tube Material
FEP, Nylon, PFA, Polyurethane, Soft Nylon
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 psi
Operating Pressure - Maximum
145 psi
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Series
KQ2LF
Fitting Side 1 Connection Type
Push-to-Connect
Operating Temperature - Minimum
41 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
BSPT
For Media Type
Connector Type
Adapter
Description
Push-Fit Elbow Fitting, Application Air, Non-Potable Water, Fitting Side A Connection Type Push-to-Connect, Fitting Side B Connection Type FBSPT, Fitting Side B Pipe Size 1/4 in, Fitting Side A Tube Outer Diameter 12 mm, Fitting Material Brass, Fitting Thread Size 1/4 In., Material Grade Not Applicable, Color White, Includes Pre-Applied Thread Sealant Pre-Applied Thread Sealant Not Included, Maximum Operating Pressure 145 psi, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F