  • Mfr # KQ2W12-03AS
  • Zoro # G5002654
/ea
Key Features
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x MBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Tube Size
12mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
KQ2W12-03AS
Country of Origin
Singapore
Dimensions
Tube Size
12mm
Pipe Size
3/8 in
Hex Head Size
17 mm
Overall Length
49 13/16 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side B Pipe Size
3/8 in
Fitting Side 2 Pipe Size
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Thread Size
3/8"
Details
Item
Push-Fit Elbow Fitting
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x MBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Standards
JIS B0203, RoHS
Temp. Range
23 Degrees to 140 Degrees F
Fitting Shape
90 Degrees Extended Elbow
Color
White
Fittings Sub-Category
Elbows
Body Material
Polybutylene Terephthalate
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Fitting Side B Connection Type
MBSPT
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Included
Release Type
Button
Compatible Tube Material
FEP, Nylon, PFA, Polyurethane, Soft Nylon
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 psi
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Material
Brass
Operating Pressure - Maximum
145 psi