  • Mfr # KQ2K16-03AS
  • Zoro # G5049974
/ea
Key Features
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x MBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Tube Size
16mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KQ2K16-03AS
Country of Origin
Singapore
Dimensions
Tube Size
16mm
Pipe Size
3/8 in
Hex Head Size
22 mm
Overall Length
23 13/16 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
16 mm
Fitting Side B Pipe Size
3/8 in
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
16 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
Fitting Thread Size
3/8"
Details
Item
Push-Fit Elbow Fitting
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x MBSPT
Application
Air, Non-Potable Water
Fitting Connection Type
Tube
Standards
JIS B0203, RoHS
Temp. Range
23 Degrees to 140 Degrees F
Specific Pipe Fitting Shape
45 Degrees Elbow
Fitting Shape
45 Degrees Elbow
Fittings Sub-Category
Elbows
Color
White
Body Material
Polybutylene Terephthalate
Tube Fitting Material
Brass, Polybutylene
Pipe Fitting Connection Type
Tube
Basic Pipe Fitting Material
Plastic and Metal
Basic Pipe Fitting Shape
Elbow
Fitting Material
Brass
Compatible Tube Material
FEP, Nylon, PFA, Polyurethane, Soft Nylon
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Included
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Release Type
Button
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Maximum Operating Pressure
145 psi
System of Measurement
Imperial/Metric
Fitting Side B Connection Type
MBSPT
Series
KQ2K
Connector Type
Adapter
For Media Type
Fitting Side 1 Connection Type
Push-to-Connect
Operating Pressure - Maximum
145 psi