  • Mfr # KQ2L12-16A
  • Zoro # G5039745
/ea
Key Features
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Push-to-Connect x Push-to-Connect
Application
Air, Non-Potable Water
Tube Size
12 x 16mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
KQ2L12-16A
Country of Origin
Singapore
Dimensions
Tube Size
12 x 16mm
Overall Length
42 19/32 mm
Fitting Side A Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side B Tube Outer Diameter
16 mm
Fitting Side 1 Tube Outer Diameter
12 mm
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
16 mm
Details
Item
Push-Fit Elbow Fitting
Material
Plastic
Max. Pressure
145 psi
Connection Type
Application
Air, Non-Potable Water
Standards
RoHS
Temp. Range
23 Degrees to 140 Degrees F
Fitting Shape
90 Degrees Elbow
Fittings Sub-Category
Elbows
Color
White
Body Material
Polybutylene Terephthalate
Compatible Tube Material
FEP, Nylon, PFA, Polyurethane, Soft Nylon
Fitting Side B Connection Type
Push-to-Connect
System of Measurement
Metric
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Release Type
Button
Fitting Side A Connection Type
Push-to-Connect
Maximum Operating Pressure
145 psi
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Fitting Material
Brass
Includes Pre-Applied Thread Sealant
Pre-Applied Thread Sealant Not Included
Fitting Side 1 Connection Type
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Fitting Side 2 Connection Type
For Media Type
Operating Temperature - Minimum
41 Degrees F
Series
KQ2L
Connector Type
Adapter, Reducer
Operating Pressure - Maximum
145 psi