  • Mfr # MXS25L-100
  • Zoro # G4407678
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Port Type
RC
Maximum Payload
9 kg
Cylinder Bore Diameter
25 mm
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
System of Measurement
Metric
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MXS25L-100
Country of Origin
Japan
Dimensions
Cylinder Bore Diameter
25 mm
Details
Item
Slide Table
Port Type
RC
Maximum Payload
9 kg
Minimum Operating Temperature
14 Degrees F
System of Measurement
Metric
Series
MXSL
Adjuster Included
Adjustor Not Included
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Pressure
21.76 psi
Maximum Stroke
100 mm
Maximum Operating Pressure
101.526 psi
Seal Material
Nitrile
Description
Slide Table, Maximum Stroke 100 mm, Cylinder Bore Diameter 25 mm, Maximum Payload 9 kg, Series MXSL, Maximum Operating Pressure 101.526 psi, Minimum Operating Pressure 21.76 psi, Seal Material Nitrile, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature 14 Degrees F, System of Measurement Metric