  • Mfr # ZPT100HBS-B16
  • Zoro # G6387351
/ea
Key Features
Pad Type
Bellows
Pad Material
Food Grade Silicone Rubber
Pad Dia.
100 mm
Port Size
M16x1.50
Pad Height
60.5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZPT100HBS-B16
Country of Origin
Japan
Dimensions
Pad Dia.
100 mm
Port Size
M16x1.50
Pad Height
60.5 mm
Pad Diameter
100 mm
Details
Pad Type
Bellows
Pad Material
Food Grade Silicone Rubber
Includes
Adaptor, Pad
Color
White
Item
Vacuum Pad Assembly
Temp. Range
-30 Degrees to 200 Degrees C
Durometer
50A
Minimum Operating Temperature
-30 Degrees C
Pad Color
White
Maximum Operating Temperature
200 Degrees C
Description
Item Vacuum Pad Assembly, Durometer 50A, Includes Adaptor, Pad, Maximum Operating Temperature 200 Degrees C, Minimum Operating Temperature -30 Degrees C, Pad Color White, Pad Diameter 100 mm, Pad Height 60.5 mm, Pad Material Food Grade Silicone Rubber, Pad Type Bellows, Port Size M16x1.50