  • Zoro # G4842017
/ea
Key Features
Bore Dia. (In.)
3 in
Width (In.)
2.01 in
Outside Dia. (In.)
3.4987 in
Bore Diameter
3 in
Finish
Chrome Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IRR-3
Zoro #
G4842017
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Bore Dia. (In.)
3 in
Width (In.)
2.01 in
Outside Dia. (In.)
3.4987 in
Bore Diameter
3 in
Outside Diameter Tolerance
Outside Diameter
3.498 in
Bore Diameter Tolerance
Overall Width
2.01 in
Details
Item
Inner Ring
Finish
Chrome Plated
Standards
as 9100, ISO Certified 9001, Mil-B-3990 (SAE as 39901)
System of Measurement
Inch
Ring Material
Alloy Steel
Ring Material Grade
52100
Lubrication Openings
Oil Holes
Description
Inner Ring, Bore Diameter 3 in, Outside Diameter 3.498 in, Overall Width 2.01 in, Ring Material Alloy Steel, System of Measurement Inch, Bore Diameter Tolerance +0.0000/-0.0006 in, Finish Chrome Plated, Lubrication Openings Oil Holes, Outside Diameter Tolerance +0.0000/-0.0009 in, Ring Material Grade 52100, Standards as 9100, ISO Certified 9001, Mil-B-3990 (SAE as 39901)