  • Mfr # LFS-224-2000-G
  • Zoro # G0749067
/ea
Key Features
Accuracy
+/-2-1-2%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Size
1/4 in
Process Connection Type
NPT
Dial Size (In.)
2 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LFS-224-2000-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Process Connection Size
1/4 in
Dial Size (In.)
2 1/2 in
Nominal Dial Size
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Case Depth
1.41 in
Case Diameter
2.8 in
Nominal Dial Diameter
Details
Item
Industrial Pressure Gauge
Accuracy
+/-2-1-2%
Process Connection Location
Bottom
Process Connection Type
NPT
Application
Gauge Case Material
Zytel Nylon
Series
LFS-224
Lens Material
Acrylic
Primary Pressure Range
0 to 2,000
Primary Scale Units
psi
IP/NEMA Rating
IP65, NEMA 4X
Liquid-Filled Case
Yes
Hazardous Location Rating
Not Rated
Panel-Mountable
No
Blowout Safety Back
No
Graduations
200 psi
Gauge Primary Range Numbered Graduations
200
Gauge Application
Corrosion-Resistant Case
For Use With
Media Compatible with Bronze
Calibration Certificate Included
Smallest Graduation
20 psi
Gauge Filled With
Glycerin
Gauge Primary Range Smallest Graduation
20
Characteristics
With Brass Internals
Case Color
Black
Required Gauge Adapter
1 yr
Gauge Special Options
Heavy Duty
Socket Material
Brass
Case Material
Zytel Nylon
Connection Type
MNPT
Standards
ANSI/ASME
Vibration Resistance
Liquid-Filled
Process Connection Gender
Male
Includes Calibration Certificate
Movement Type
Swiss
Case Construction
Corrosion Resistant
Pressure Range Type
Pressure
Dial Face Material
Aluminum
Freeze Resistant Movement
Cleaned for Oxygen Service
Movement Material
Copper Alloy
Bezel Material
Gauge Case Liquid
Glycerin
Pressure Gauge Type
Industrial Pressure Gauge
Scale Type
Single
Field Fillable
Ambient Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Dry Dampening Feature
None
Primary Scale Numeric Increments
200
Sensor Material
316L Stainless Steel
Pointer Color
Black
Bezel Mounting Type
Removable
Dial Color
White
Sensor Type
Bourdon Tube
Non-Sparking
Primary Scale Minor Graduations
20
Removable Bezel
Yes
Accuracy Scale
Mid-Scale
Pointer Material
Aluminum
Includes Mounting Hardware
Includes Vent Plug
Accuracy Grade
ASME B40.1 Grade A
Maximum Pressure
2000
Operating Temperature Range
-40 Degrees to 150 Degrees F
Compatible with Series
Universal
Case Liquid
Process Media Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Minimum
0 psi
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Compatible with Brand
SPAN
Process Media Temperature - Maximum
140 Degrees F
NEMA Enclosure Rating
4
Operating Temperature - Minimum
-40 Degrees F
Primary Scale Pressure Measurement - Maximum
2,000 psi