  • Mfr # SA-1309-36
  • Zoro # G4797639
Length
39.2
Type
Concealed Wall Mount
Color
Chrome
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SA-1309-36
Length
39.2
Width
3.1
Height
2.8
1-1/4"
Overall Length
39 in
Bar Length
36"
Max Deck Thickness (In.)
0.0
Hose Length (In.)
0.0
Spout Height (In.)
Spout Length (In.)
Shower Head Face Diameter
Bar Diameter
1 1/4 in
Details
Finish
Polished Chrome
Type
Concealed Wall Mount
Color
Chrome
Item
ADA Grab Bar
Frame
Installation Type
Wall Mounted
Pause Control
No
Rough-in Valve Template Included
No
Diverter Included
Handles Included
Number of Holes
6
Number of Handles
0
Weight
2.03
Drain Included
Shower Arm Included
Collection
Rainier
Vandal Resistant
Massage Feature
Yes
For Use With
Speakman Repair Part RPG48-0045 ADA Grab Bar Mounting Hardware
Number of Spray Patterns
0
Integral Stops
Number of Jets
Warranty
Limited Lifetime
Assembly Required
Yes
Escutcheon Included
Theme
Traditional
Temperature Limit Control
Number of Showerheads
Self-Cleaning Nozzles
Material of Construction
Scald Guard Included
Hose Included
Valve Included
Spout Reach (In.)
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Bar Style
Straight
Includes Mounting Hardware
Center to Center Hole Distance
36 in
Mount Orientation
Left Hand, Right Hand
Bar Material
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Description
Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Polished Chrome, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 36 in, Overall Length 39 in, Weight Capacity 250 lb, ADA Compliant Yes, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 36 in, Mount Orientation Left Hand, Right Hand, Includes Mounting Hardware Yes, Color Silver, Features Square Flanges, Includes Mounting Hardware, Resistance Properties Corrosion Resistant