  • Mfr # SA-1009-48-BN
  • Zoro # G4808638
Length
48"
Finish
Brushed Nickel
Type
Concealed Wall Mount
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SA-1009-48-BN
Length
48"
Width
3"
Height
2-13/16"
Dia.
3"
Overall Length
51 in
Bar Length
48"
Bar Diameter
1 1/4 in
Details
Finish
Brushed Nickel
Type
Concealed Wall Mount
Color
Gray
Item
Grab Bar
Concealed
Includes Mounting Hardware
Yes
Yes
Bar Style
Straight
Center to Center Hole Distance
48 in
Product Type
Wall Mounted Grab Bar
Mount Orientation
Left Hand, Right Hand
Bar Material
Description
Wall Grab Bar, Product Type Wall Mounted Grab Bar, Bar Style Straight, Bar Material Stainless Steel, Finish Brushed, Bar Diameter 1 1/4 in, Bar Length 48 in, Overall Length 51 in, Weight Capacity 250 lb, ADA Compliant ADA Compliant, Degree of Bar Angle Not Applicable, Center to Center Hole Distance 48 in, Mount Orientation Left-Hand, Right-Hand, Includes Mounting Hardware Yes, Color Gray, Includes Mounting Hardware, Resistance Properties Corrosion-Resistant, Standards ADA Compliant