  • Zoro # G901814864
/ea
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
45 mm
Wire Dia.
5 mm
Large Outside Dia.
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D23910
Zoro #
G901814864
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
205 mm
Outside Dia.
45 mm
Wire Dia.
5 mm
Large Outside Dia.
45 mm
Compressed Length
81.4 mm
For Rod Size
35 mm
Outside Diameter
45 mm
Wire Diameter
5 mm
Compatible Rod Size
35 mm
Free Length
205 mm
Inside Diameter
35 mm
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.61 N/mm
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, DIN 17224, EN 10270-3, JIS G4314 SUS 302/304
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
201.795 mm