  • Mfr # C19372254500S
  • Zoro # G701815580
Key Features
Type
Precision
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.225 in
Large Outside Dia.
1.937 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C19372254500S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.225 in
Large Outside Dia.
1.937 in
Compressed Length
2.79 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
183.68 lb
For Rod Size
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.94 in
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
1.49 in
Wire Diameter
0.23 in
Details
Type
Precision
Spring Rate
81.6 lb/in
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Load (Lbs.)
139.38 lb
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.707 in