  • Mfr # C12180954500S
  • Zoro # G001815259
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.095 in
Large Outside Dia.
1.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C12180954500S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
4 1/2 in
Outside Dia.
1.218 in
Wire Dia.
0.095 in
Large Outside Dia.
1.218 in
Compressed Length
1.75 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.81 lb
For Rod Size
Free Length
4 1/2 in
Inside Diameter
1.03 in
Outside Diameter
1.22 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.1 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
7.9 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
2.755 in