  • Mfr # C09061052750S
  • Zoro # G401842732
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09061052750S
Overall Length
2 3/4 in
Outside Dia.
0.906 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.906 in
Compressed Length
1.55 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
43.27 lb
Inside Diameter
0.7 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.91 in
Free Length
2 3/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
31.5 lb/in
Load (Lbs.)
37.84 lb
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
Deflection @ Load
1.202 in