Compression Spring, Music Wire, PK10, C07201120880M
  • Mfr # C07201120880M
  • Zoro # G3322370
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.7 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201120880M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
0.7 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.5 in
Compatible Rod Size
1/2 in
Outside Diameter
0.72 in
Free Length
7/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
375.9 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.18 in