Compression Spring, Music Wire, PK10, C09750743500M
  • Mfr # C09750743500M
  • Zoro # G3324148
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.074 in
Compressed Length
1.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09750743500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.074 in
Compressed Length
1.8 in
Wire Diameter
0.07 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.83 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
1.7 in