Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751622500M
  • Mfr # C09751622500M
  • Zoro # G3325633
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.03 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751622500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.03 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.66 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
224.4 lb/in
Deflection @ Load
0.47 in