Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250855000M
  • Mfr # C12250855000M
  • Zoro # G3327088
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
2.31 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12250855000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.085 in
Compressed Length
2.31 in
Compatible Rod Size
Free Length
5 in
Inside Diameter
1.06 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.09 in
Spring Rate
5.3 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
2.69 in