Compression Spring, Music Wire, PK10, C12250964000M
  • Mfr # C12250964000M
  • Zoro # G3327331
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
2.11 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12250964000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.096 in
Compressed Length
2.11 in
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.1 in
Inside Diameter
1.04 in
Spring Rate
10.7 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.89 in