Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251483000M
  • Mfr # C12251483000M
  • Zoro # G3328339
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.05 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12251483000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.05 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
3 in
Inside Diameter
0.93 in
Spring Rate
70.2 lb/in
Deflection @ Load
0.95 in