Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251922000M
  • Mfr # C12251922000M
  • Zoro # G3328862
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.62 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C12251922000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
1.62 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.19 in
Free Length
2 in
Outside Diameter
1.23 in
Inside Diameter
0.85 in
Spring Rate
356.4 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.38 in