Compression Spring Music Wire, PK5, C01020120875S
  • Mfr # C01020120875S
  • Zoro # G101845194
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01020120875S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.102 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.102 in
Compressed Length
0.48 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.77 lb
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
7/8 in
Inside Diameter
0.08 in
Outside Diameter
0.1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.7 lb/in
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.69 lb
Deflection @ Load
0.395 in